Metody výchovy

Skautská výchovná metoda vede mladého člověka na cestě osobního růstu, je soustavou výchovy a sebevýchovy vedoucí k upevňování charakteru, vytváření hodnotového systému, rozvoji dovedností a znalostí odpovídající věku i potřebám jednotlivých členů.

Kombinací různých výchovných prvků vede člověka na cestu sebevýchovy, tedy celoživotního úsilí o osobní všestranný rozvoj, probíhající současně ve společenství vrstevníků, kteří si v tom pomáhají.

Výchovná metoda

Skautskou výchovnou metodu tvoří:

• Skautský slib a zákon jako vyjádření životního stylu a hodnotového systému.
  • Učení se prostřednictvím praktických činností a her.
  • Týmová práce v malých skupinách rozvíjející spolupráci, vůdčí schopnosti a odpovědnost za druhé.
  • Zájem a spoluúčast každého mladého člověka na jeho osobním rozvoji.
  • Symbolický rámec nabízející pro určitou věkovou skupinu výchovnou motivaci a inspiraci.
  • Pobyt a činnost v přírodě, její poznávání a ochrana.
  • Podpora mladých lidí dospělými a vzájemná spolupráce.
  • Služba společnosti.
  • Postupné stimulující programy (osobní růst).
  • Využívání skautské symboliky a výchovného prostředí.

Věkové kategorie

Junácká organizace se dělí do věkových skupin tak, aby mohly být respektovány požadavky rozdílného přístupu k různým věkovým kategoriím. Rozlišujeme:

• Benjamínky (děti mladší 6 let)
  • Světlušky a vlčata (věk 6–10 let)
  • Skauty a skautky (věk 11–15 let)
  • Rangers a roveři (věk nad 15 let)
  • Dospělé členy Junáka (starší 18 let)