Kolik stojí skauting?

Následující položky (ale také další částky na různých stránkách) uvádíme na základě zkušeností z různých jednotek, které známe; přesto se mohou zásadně lišit od toho, co je ve vašem oddíle běžné. Upravte si proto jednotlivé položky dle reálné situace.

Skauting je otevřený všem bez rozdílu na vyznání, sexuální orientaci, původ či jiné odlišnosti. A platí to i v otázce ceny; skauting není drahý a roční náklady jsou přiměřené tomu, co dítě za tuto dobu zažije. Ostatně i dle reprezentativního výzkumu agentury Ipsos považuje třetina lidí skauting za levnější než ostatní volnočasové aktivity.

Za dětskou radost a nové dovednosti to určitě stojí! Foto: Zuzana Havlínová

Roční členský příspěvek (více na stránce k registraci; zahrnuje např. úrazové pojištění při skautských aktivitách a chod oddílu) – 1x ročně – 800 Kč

• Výpravy
    • Přibližně 100–200 Kč za jednodenní výpravu (zahrnuje jízdné, vstupné a další)
    • 300–400 Kč za vícedenní výpravu (zahrnuje ubytování, dopravu, stravu a další)
  • Tábor
    • 2 800 Kč za 14denní tábor, v případě kratší účasti dle předchozí dohody
  • Skautský kroj
    • 700 Kč nový, nošený dle dostupnosti ve středisku; pokud z něj dítě vyroste, je velká šance jej prodat
  • Základní tábornické vybavení
    • Více níže, avšak některé použité vybavení pravidelně prodávají členové střediska (kromě krojů např. batohy)
  • Další akce (závody, setkání a další)
    • Vždy dle povahy dané akce, může být od 200 Kč po 1 000 Kč.
    • Zahraniční akce bývají nejdražší. Např. Intercamp 2020: 560 Kč účastnický poplatek + doprava do Velké Británie + kapesné. Středoevropské jamboree 2020: 15 000 Kč účastnický poplatek vč. dopravy do Polska + kapesné.

Potřebné vybavení

Čas od času využijete i nějaký ten převlek. Třeba na pořádnou lesní bitvu. 🙂 Foto: David Kolář

Na skautských schůzkách, výpravách a táborech dítě využije základní tábornické vybavení, které ho udrží v teple a suchu i v náročnějších podmínkách a díky kterému bude připraveno na všechna dobrodružství. Kromě tohoto vybavení bude potřebovat i další vybavení. To najdete v seznamu potřeb k jednotlivým typům akcí.

• Uzlovačka
  • Nůž
  • Ešus a hrnek
  • Svítilna či čelovka
  • Karimatka
  • Třísezónní spací pytel
  • Batoh
  • Skautský kroj se všemi náležitostmi a šátek
  • Nepromokavá bunda
  • Pevná a nepromokavá turistická obuv
Hlavní je, aby se všechno vešlo do batohu! Foto: Jaroslav Šafer

Ačkoli nové a opravdu kvalitní vybavení něco stojí, existují i levnější a vhodnější alternativy. Pamatujte, že některé vybavení je maximálně na dva roky (děti z oblečení a bot rostou rychle), některé na více let (karimatky, spací pytle). Na výběr a nákup vybavení však nejste sami. Nejen že si od zkušenějších členů můžete koupit či půjčit již použité vybavení, které dále nevyužijí, s výběrem vhodného vybavení vám rádi poradí naši vedoucí. Ti mají dostatek zkušeností s tábornictvím a pobytem v přírodě v různých příznivých i nepříznivých podmínkách.

Máte zájem dát své dítě do skautu? Zkontaktujte vedoucí či vedoucího vybraného oddílu a domluvte se na podrobnostech!

Přečtěte si níže vloženou brožuru pro rodiče nováčků, která vám zodpoví další otázky a odhalí mnohá tajemství skautingu!

Správci webu, níže najdete vloženou brožuru, kterou dlouhodobě udržujeme na jednom místě a každoročně ji aktualizujeme. Může se však neočekávatelnými vlivy stát, že odkaz přestane být platný. Pokud se tak stane, zkontrolujte stránku skaut.cz/dobrodruzstvi (odkazujeme na ni i ve větě výš) a odtud si brožuru opět vložte do stránky (otevřete si brožuru na stránce, klikněte na 3 tečky v pravém horním rohu a poté na tlačítko Vložit položku, vygenerovaný kód si vložíte níže do stránky).